Veterinárna starostlivosť o miláčikov prináša pokoj ich majiteľom
Hovorí sa, že gram prevencie zodpovedá kilogramu lieku. Je to tak! A preto hneď, ako si domov prinesiete mačiatko, šteňa alebo iného zvieracieho kamaráta, nájdite dobrého veterinárneho lekára.
Kľúčovú úlohu v živote vašich zvierat hráte samozrejme vy, ale je potrebné dodať, že veterinári vám významne šliapu na päty. O zdraví vašich miláčikov vedia viac ako vy a rozhodne vedia, ako im pomôcť. Veterinári sú tu pre našich miláčikov vždy, od prvých vakcín až po každoročné očkovanie. Je to tak! Keď máte obavy o milovaného kocúrika alebo váš pes vyzerá trochu mimo formy, či snáď králik pokrivkáva, kontaktujte svojho veterinárneho lekára.
Preventívne prehliadky u veterinára
Veterinári tu však nie sú len na to, aby poskytovali liečbu, ale často môžu potenciálnym problémom predchádzať. A to je dôvod, prečo nevynechávať preventívne prehliadky. Aj vaša rola je však dôležitá a nezastupiteľná. Ste to totiž práve vy, kto môže udržať a vylepšiť duševné a fyzické zdravie svojho zvieraťa. Kombinácia zdravej stravy, pohybu a dobrej preventívnej starostlivosti k tomu rozhodne môže prispieť. Nezabudli sme na niečo? Nesmie chýbať poriadna porcia lásky a zábavy, pretože to je tiež kus zdravia.
4 tipy, ako z návštevy veterinára vyťažiť maximum
1. Buďte pripravení!
Či už ste novým majiteľom zvieraťa alebo ide o vašu prvú návštevu nového veterinárneho lekára či konzultáciu so špecialistom, je dôležité, aby ste so sebou vzali zdravotnú dokumentáciu svojho zvieraťa. To pomôže vášmu veterinárnemu lekárovi poskytnúť vášmu zvieraťu tú najlepšiu starostlivosť.
Pri preventívnych návštevách buďte pripravení poskytnúť veterinárnemu lekárovi zoznam značiek krmív a všetkých podávaných liekov. Buďte čo najpresnejší a uveďte všetky špecifické diéty, ako aj pravidelne podávané maškrty.
Upozornite lekára na akúkoľvek zmenu v príjmu vody alebo krmiva. Strata chuti do jedla alebo naopak nadmerná konzumácia by mala byť varovným signálom. Informujte ho aj vtedy, ak sa zmenila úroveň energie, stav srsti, správania alebo obvyklý stav vášho zvieraťa (napr. zvracanie alebo hnačka).
Máte podozrenie, že by vaše zviera mohlo byť choré? Pripravte si presný opis jeho stavu a príznakov, ktoré ste zaznamenali, a tiež ako dlho trvali.
Aby ste si všetko lepšie zapamätali a z návštevy veterinára vyťažili čo najviac, zvážte, či si pred návštevou nepripraviť zoznam otázok.
2. Pripravte svojho domáceho miláčika
Aj obyčajná rutinná návšteva môže byť pre vášho maznáčika stresujúca, pretože príde do kontaktu s neznámym prostredím, pachmi, inými zvieratami (niektoré môžu byť agresívne) alebo ľuďmi...
Pokiaľ môžete, choďte na veterinárnu kliniku so svojim zvieraťom niekoľko dní pred vyšetrením, keď je zviera pokojné. To mu pomôže zoznámiť sa s personálom kliniky.
Doma si vyskúšajte niektoré situácie, ktoré vaše zviera počas návštevy zažije, napríklad státie nad zvieraťom, manipulácia s ním a dotyky, najmä okolo očí, uší a labiek.
Uistite sa, že je to pre zviera príjemný zážitok. Cvičenie pred návštevou tiež pomôže vášmu zvieraťu prežiť ju pokojnejšie a uvoľnenejšie.
3. Na klinike
Po príchode na veterinárnu kliniku majte psa na vôdzke. Pokiaľ máte mačku, nevyberajte ju z prepravky. Vezmite so sebou známy predmet, napríklad deku alebo hračku. Bude sa cítiť pohodlnejšie a bude menej vystresované!
Psy a mačky vnímajú emócie: ak ste v strese vy, budú v strese aj vaše zvieratá.
Po celú dobu návštevy sa preto snažte zostať pokojní.
Návšteva u veterinárneho lekára je tiež príležitosťou opýtať sa, ako sa s ním najlepšie spojiť (telefón, e‑mail, textová správa) a ako kontaktovať veterinárny tím v prípade zdravotnej pohotovosti. Všetko zaznamenávajte do zdravotných materiálov svojho zvieraťa.
4. Po návšteve
Pokiaľ to stav vášho zvieraťa dovoľuje, je najlepšie vziať ho na prechádzku alebo sa s ním hrať a odmeniť ho hneď po návšteve.
Pokiaľ je predpísaná liečba, zaznamenajte si všetky zmeny v príjmu vody a krmiva, v správaní a tiež to, kedy príznaky odznejú. O tom by ste mali informovať svojho veterinára pri najbližšej návšteve.