Prečo by som mal odčervovať šteňa tak skoro?
Možno sa to zdá divné, prečo by ste mali odčervovať šteňa užv dvoch týždňoch? Veď sučka je zdravá, odčervená bola pred krytím a ona (ani šteňa) za tie dva týždne od pôrodu neopustili dom!
A predsa je to tak! Až 95 % šteniat sa už narodí s larvami škrkaviek v tele. Ako je to možné?
Škrkavka psia(Toxocara canis) je totiž „rafinovaný parazit“, a preto aj veľmi rozšírený. Jeho životný cyklus začína vajíčkom, ktoré s trusom opustilo hostiteľa. Toto okom neviditeľné vajíčko môže byť požité priamo ďalším hostiteľom, teda psom.
Z prehltnutého vajíčka sa v psom čreve vyvinie prvá larva, označovaná ako L1, ktorá sa prevŕta až do krvného riečiska a nechá sa zaniesť do pľúc. Postupne rastie a niekoľkokrát sa mení na larvu L4. V pľúcnom tkanive malé larvičky vyvolávajú podráždenie a tvorbu hlienu, ktorý pes nakoniec vykašle a prehltne spolu s larvami. V čreve škrkavky dospejú a začínajú vylučovať vajíčka. Od požitia vajíčka uplynulo 42 dní a kruh sa uzavrel.
Bohužiaľ, nie je to tak jednoduché. Vajíčko môže byť zhltnuté aj netypickým (tzv. paratenickým) medzihostiteľom, napríklad myšou. V paratenickom hostiteľovi larvy nedoputujú do čreva a nedospejú. Naopak, rozptýlia sa do rôznych tkanív, kde sa zmenia na silne opuzdrené cysty. Keď takého hostiteľa zožerie psovitá šelma (pes, líška, vlk), larvičky sa uvoľnia a vývojový cyklus sa v jej čreve dokončí.
Dovolíme si malú odbočku: Paratenickým hostiteľom môže byť aj človek. Ohrozené sú hlavne deti a ľudia s oslabenou imunitou, ktorí sa nakazia oliznutím lepkavého vajíčka z nečistých rúk, napríklad pri maznaní sa so psom. Larvy tak môžu tvoriť cysty napríklad v oku, v mozgu, v pľúcach, a tým spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Preto je odčervovanie zvierat tak dôležité.
Vráťme sa ale k psom. Každé pravidlo má výnimku, aj vyššie popísaný vývojový cyklus ju má. Najmä u dospelých psov sa niektoré larvy “zatúlajú” do iných tkanív, akoby nenašli cestu do pľúc. V akomkoľvek inom orgáne tela vytvoria cysty a čakajú. Ideálnou dobou pre ich prebudenie je gravidita. Hormonálne zmeny v druhej polovici gravidity aktivujú encystované larvy, ktoré prenikajú do krvi, putujú do maternice a vyvíjajúcich sa plodov šteniat a do mliečnej žľazy. Novorodené šteňatá tak môžu byť – a tiež bývajú – nakazené škrkavkami už v dobe pôrodu. Škrkavky už absolvovali časť svojho vývojového cyklu, a tak veľmi rýchlo dospievajú. Šteňa môže ich vajíčka začať vylučovať už v 17. deň a stáva sa tak zdrojom infekcie nielen pre svojich súrodencov a ostatné psy, ale aj pre ľudí v domácnosti.
Kto by pri maznaní sa s roztomilým šteniatkom myslel na nejaké škaredé červy?!
A tu máme odpoveď na otázku položenú na začiatku článku. Odčerviť šteňa je nutné ešte skôr, než začne vylučovať vajíčka škrkaviek! Teda najneskôr v 16. deň.
Ani potom ale nemáme vyhraté. Časť lariev „rafinovane“ čaká v mliečnej žľaze a je pripravená infikovať šteňatá stále znova. Preto musíme odčervenie u šteniat niekoľkokrát opakovať.
A ako je to u mačiek? Vývoj škrkavky mačacej (Toxocara cati) je podobný ako u škrkavky psej. Dobrá správa je, že mačatá sa v gravidite nemôžu nakaziť. Tá zlá však vraví, že materským mliekom už áno. A preto odčervujeme!
Na záver jedna poznámka k použitiu antiparazitík. Žiadny prípravok proti vnútorným parazitom nepôsobí dlhodobo. Po podaní zvieraťu behom hodín vyhubí vnímavé parazity a je vylúčený z tela. Zahubí teda tie, ktoré pes získal v dobe od predchádzajúceho odčervenia, ale nechráni ho pred tými, ktoré môže získať nasledujúci deň!
Moderné antiparazitiká sú bezpečné. Niektoré z nich sú priamo určené pre gravidné a dojčiace matky, iné pre mláďatá.
Odčerveniu zdar – parazitom zmar!
Drontal® Junior perorální suspenze pro psy
1 ml obsahuje účinné látky: Pyranteli embonas 14,4 mg, Febantelum 15,0 mg. Veterinárny liek je vydávaný bez predpisu. Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.