Príznaky pohybových ťažkostí u psov

Príznaky pohybových ťažkostí u psov

Pohybové ťažkosti sa často prejavujú krívaním. Krívanie však nie je samotným ochorením, ide len o príznak, ktorý môže mať celý rad príčin.

Čo keď: môj pes kríva, nadľahčuje nohu alebo ju úplne nesie vo vzduchu a behá len po troch? Mali by sme si odpovedať na niekoľko otázok:

Vzniklo krívanie náhle (akútne), alebo sme si všimli už skôr, že psíkovi sa nechce vstávať z pelechu a chvíľu mu trvá, než sa rozchodí?

Čo ešte o tomto probléme v tejto chvíli vieme? Videli sme, čo sa stalo? Vidíme otvorenú ranu?

Pri akútnom krívaní pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o úraz. Poranenie podušiek labky, prerastený pazúr alebo možno natiahnuté šľachy či väzy. Pokiaľ ide o otvorené poranenie, mali by sme ho dôkladne prezrieť, podľa možností odstrániť cudzie teleso (napr. sklenený črep), ranu po vyčistení ošetriť niektorým šetrným dezinfekčným prípravkom, ktorý NEDRÁŽDI a NEPÁLI. Ak je rana väčšia, určite navštívme veterinárneho lekára. Je predsa len skúsenejší a lepšie vybavený. Rovnako sa k nemu poponáhľajme, pokiaľ „z ničoho nič“ pes začne krívať a na niektorej nohe nájdeme bolestivé, opuchnuté a teplejšie miesto. Pri miernych prípadoch nám pomôže pokojový režim. Určite ale bez porady s veterinárom nenasadzujte lieky proti bolesti. Tie „ľudské“ sú úplne nevhodné a aj pri tých „zvieracích“ je namieste opatrnosť.

Chronické alebo dlhodobé krívanie je zložitý problém. U  mladých psov veľkých plemien sa stretávame s panostitídou, teda zápalom dlhých kostí.

Väčšinou sa s pohybovými problémami ale stretávame v prípade starších psov. Áno, boľavé kĺby aj u psov prichádzajú s vyšším vekom častejšie než v mladosti. Pokiaľ si všimneme, že náš zvierací kamarát vstáva z pelechu pomaly a chvíľu mu trvá, než sa rozhýbe, že na niektorú nohu nedošľapuje plnou váhou, že už nebehá tak rýchlo a dlho a na schodoch sa až podivne krúti… potom je na čase navštíviť veterinára. Príčin takého stavu môže byť mnoho. Napríklad ochorenie chrbtice – známe ľudské „platničky“. Krívanie môže spôsobiť aj borelióza alebo nejaké nervové ochorenie. V najhoršom prípade tu môže ísť aj o nádorové ochorenie. Najčastejšie to ale býva bolesť kĺbov.

Najčastejšou príčinou krívania u psov stredného a vyššieho veku býva osteoartritída. Ide o proces, ktorý napadá predovšetkým kĺby končatín. Je to zložitý proces, ktorý zahŕňa poškodzovanie tkaniva, rast nových štruktúr v kĺbe aj zápal. A povedzme si to na rovinu: OSTEOARTRÍTIDA SA DÁ LIEČIŤ, ALE NIE VYLIEČIŤ. Keď už noha bolí veľmi, je na čase nasadiť analgetiká. Veterinári majú dnes k dispozícii oveľa viac možností než v minulosti. Či už ide o bežné veterinárne lieky proti bolesti, špecifické inhibítory receptora kĺbovej bolesti alebo protilátky proti NGF, ktorý vyvoláva bolesť pri artritíde. O ich použití rozhodne veterinárny lekár. Aj keď ide o moderné a účinné lieky, ich dlhodobé používanie nie je bez rizika.

Čo teda môže urobiť chovateľ?

  1. Pokiaľ si všimneme, že náš pes kríva a vypravíme sa k veterinárovi, je dobré, keď si jeho krívanie zaznamenáme na mobil. Môžeme potom v ambulancii presnejšie opísať, čo nás znepokojuje.
  2. Už od mladosti sa starať o pohybový aparát svojho – teraz ešte – šteňaťa. Zaistiť dostatočnú a správnu výživu kĺbov s obsahom glukosamínu, chondroitínu, omega-3 nenasýtených mastných kyselín, vitamínov a tiež mangánu. Na ten sa často zabúda, a pritom je súčasťou enzýmov, ktoré zdravý kĺb budujú.
  3. Dbať na primeraný pohyb psa - ani veľa, ani málo. Chrupavka v kĺbe nemá svoj vlastný prívod krvi so živinami a čerpá potrebné látky z kĺbovej (synoviálnej) tekutiny. Je preto užitočné, keď sa kĺb pravidelne pohybuje a chrupavka sa tekutinou zvlhčuje. Na druhej strane pozor! Nepreháňať to. Behanie za loptičkou psi milujú, žiaľ, ich nohám neprospieva. Pes je skôr bežec vytrvalec a silné nárazy pri prudkých štartoch a zase zastavenie jeho kĺbom vôbec neprospieva. V kĺbovej chrupavke vznikajú mikropraskliny, ktoré sa potom stanú začiatkom hlbšieho poškodenia. Normálny je vytrvalý klus.
  4. Nadváha. Je ťažké odolať, keď na nás pri stole robí „psie oči“. Ale mali by sme! Behať každý deň so záťažou navyše nesvedčí kĺbom, ani ostatným orgánom, napríklad srdcu. Takže kŕmiť s rozvahou. Jednoduché pravidlo hovorí, že psa kŕmime podľa hmotnosti, ktorú by mal mať, nie ktorú .
  5. A keď už sa osteoartritída prejaví? Určite nerezignujeme na pohyb ani kvalitnú výživu. Pri akútnom vzplanutí ochorenia pomôžu lieky proti bolesti, dlhodobo doplnkové krmivá. O ich zložení sa vedú spory a mení sa aj (ako to povedať inak) podľa rôznych módnych vĺn. Niekto prisahá na MSM, iný ho zatracuje. Niekto odporúča glukosamín a chondroitín, druhý tvrdí, že vyvinutá chrupavka už toľko výživy nepotrebuje atď. Osobne si myslím, že u starších psov je dôležitá hlavne saturácia omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami a mangánom. Ako prospešný sa ukazuje aj nedenaturovaný (natívny) kolagén typu II, ktorý má kĺby chrániť zásahom do imunitných dejov.

Áno, čas nezastavíš. Dobrou výživou a primeraným pohybom môžeme pomôcť nášmu psovi, aby svoj život prežil aktívne a bez bolesti.