Máme doma šteniatko
Máte nového chlpatého člena rodiny? Gratulujeme ku kope zábavy a lásky. A pretože šťastie praje pripraveným, dáme vám niekoľko tipov pre život so šteniatkom.
Ak ste si domov priviedli nového psíka, najprv navštívte veterinárnu kliniku a nechajte svojho maznáčika prehliadnuť, zaočkovať a odčerviť. Samozrejme konzultujte aj témy o správnej starostlivosti, výžive a výchove.
Očkovanie a odčervenie šteňaťa
Ak máte šteňa od dobrého chovateľa, zrejme má za sebou aspoň jednu vakcináciu. Prvá dávka vakcíny sa spravidla podáva od veku 6 týždňov a zároveň s očkovaním väčšinou dostane šteniatko prípravok na odčervenie. Aby bolo očkovanie úplné, je nutné podať druhú dávku, pretože šteňa je chránené až po ukončení tzv. základnej očkovacej schémy. V prevencii ochorení je potrebné nepoľaviť, ba naopak, pokračovať. U nás je zo zákona povinné len očkovanie proti besnote. Optimálny vakcinačný program je potrebné prispôsobiť potrebám psa a prostrediu, v ktorom pes žije, v spolupráci s vašim veterinárnym lekárom.
Riziko pre šteňa predstavujú exkrementy cudzích psov
Veterinár vám iste odporučí, že pre šteňa, ktoré ešte nemá úplne vyvinutú imunitu, je kontakt s exkrementmi cudzích psov zdravotným rizikom, preto obmedzte prístup svojho šteniatka na miesta s vysokou koncentráciou psov.
Čipovanie a cestovný pas pre šteňa
Ak plánujete so psíkom cestovať, je nutné vykonať čipovanie a vystaviť pas. Pri výjazde do zahraničia je nutné dodržiavať presné termíny a splniť všetky aktuálne požiadavky, inak sa počas ciest vystavíte problémom a finančne náročným karanténam. Konkrétne informácie vám poskytne váš veterinárny lekár.
Šteňa z útulku
Niektorí ľudia si zaobstarajú psíkov z útulku a vzhľadom k vzrušujúcej atmosfére okolo tejto udalosti občas nezvládnu zaregistrovať všetky vstupné informácie o šteňati. Pokiaľ je to aj váš prípad, prehliadnite si znovu dokumenty, ktoré ste so zvieratkom dostali. Zamerajte sa na informácie o veku a zdravotnom stave vášho nového člena rodiny, či a kedy bol naposledy vyšetrený veterinárnym lekárom, kde a čím bol očkovaný a samozrejme kedy dostal prípravky proti parazitom.
Je to dôležité hlavne preto, aby ste vedeli, ako často chodiť na preventívnu prehliadku (každý pol rok), kedy na očkovanie (každý rok), kedy opakovať odčervenie šteňaťa (každé 3 mesiace alebo nechať vyšetriť exkrementy). Vôbec nevadí, že niečomu nerozumiete, pokiaľ predložíte doklady veterinárovi, poradí vám.