4 fyzioterapeutické cviky pre vášho psa

Zranenie, operácia, pribúdajúci vek. Existuje veľa okolností, ktoré môžu mať za následok, že váš pes má stuhnuté svalstvo, cíti bolesť alebo je obmedzená jeho pohyblivosť. Máme pre vás štyri jednoduché cviky, ktoré spolu zvládnete cvičiť aj doma. A pokiaľ budete dôslední, váš pes vám poďakuje – jeho telo zosilnie a spevní sa.

Pozor: Skôr než sa pustíte do niektorého z našich cvikov, poraďte sa so svojím veterinárom. Niektoré cviky nemusia byť vhodné kvôli veku alebo plemenu vášho psa a mohlo by to zhoršiť jeho súčasný zdravotný stav.

 

1. Jemná masáž

Masáž je veľmi jednoduchá, a zároveň dokáže efektívne zmierniť svalové napätie psa, stuhnutosť a bolestivosť. Masáž tiež stimuluje krvný obeh, a to môže pomôcť zmierniť zápal a podporiť proces hojenia. A v neposlednom rade je to príjemný a relaxačný rituál, ktorý umocní vaše vzájomné puto.

Nájdite si pokojné a tiché miesto, kde sa váš pes cíti uvoľnene. Začnite tak, že ho budete jemne hladiť a privykať na vaše dotyky. Končekmi prstov alebo dlaňami robte krúživé pohyby na jeho lícach, ňufáku, hlave, krku a ušiach. Príliš netlačte a vyhýbajte sa miestam, kde váš pes nemá rád dotyky. Pokiaľ to pes znesie, môžete mu tiež jemne masírovať chrbát a končatiny. Ale buďte opatrní v oblasti stehien a v okolí kĺbov.

2. Hurá na zadné!

Pomôžte svojmu psovi postaviť sa na zadné nohy a chvíľku ho v pozícii udržte. Zlepší to jeho rovnováhu, posilní pečeň a zadné končatiny. Avšak do tejto pozície sa pusťte len za predpokladu, že váš pes zvládne zvýšený tlak na chrbticu, bedrá a kĺby.

Cvik urobíte tak, že psa chytíte za predné nohy a potom počítate, ako dlho udrží rovnováhu. Hneď ako si pes pozíciu osvojí, môžete cvik doplniť o nové prvky – pre väčšiu zábavu a mentálnu stimuláciu. Napríklad môžete so psom v tejto pozícii „tancovať“ alebo pomocou vysoko zdvihnutej maškrty motivovať psa, aby panáčkoval.

3. Príďte uvoľneniu na kĺb

Jemné rozhýbanie kĺbov psa pomáha zlepšiť jeho pohyblivosť i krvný obeh, zmierňuje bolestivosť a nepohodlie spôsobené napríklad osteoartrózou.

Najprv svojho psa zahrejte jemným hladením labiek a nôh. Pritom sa mu prihovárajte pokojným hlasom. Položte psa na bok a pomaly krúžte každou nohou, ako by bicykloval. Môžete tiež pohybovať každým kĺbom zvlášť, niekoľko sekúnd podržať a potom uvoľniť, ako vidíte v tomto videu.

4. Hore a dolu

Nechajte svojho psa chodiť po schodoch – hore a dolu. Táto výšková zmena pri chôdzi vyžaduje úsilie psa, ktoré prináša celý rad zdravotných výhod – lepšiu kardiovaskulárnu kondíciu, rovnováhu, koordináciu a posilnenie svalov aj pečene.

Pokiaľ sa váš pes na schody príliš nehrnie, motivujte ho malou maškrtou. A po vykonaní cviku ho opäť odmeňte. Najprv začnite krátkymi schodmi a postupne vyhľadávajte dlhšie. Váš pes tak môže stále prekonávať výzvy a bude to robiť radosť vám obom. Ale pozor! Pri tomto cviku si musíte byť istí, že je pes v dokonalej forme a dbajte na to, aby schody nepreskakoval.