Prirodzenú výživu psa v medzeiach možností napodobňuje technika BARF (Bones and Raw Food), teda kosti a čerstvé krmivo. Dobre, pre psov je to prirodzené, je to ale pre nich aj bezpečné? Veď často počúvame varovanie pred konzumáciou surového mäsa, ktoré môže prenášať nielen bakteriálne, ale aj parazitárne ochorenia. Tak ako to teda je? Pokúsme sa nájsť odpoveď.
Pes pochádza z vlka a po tomto svojom predkovi „zdedil“ celý rad návykov, ale aj potrieb. Nikoho asi neprekvapí tvrdenie, že vlk je mäsožravec a živí sa ulovenou zverou, v menej priaznivom prípade domácimi zvieratami. Vlk loví vo svorke a jeho korisťou bývajú zvyčajne väčšie zvieratá ako jelene a srnce, v Amerike i bizóny. Po úspešnom love svorka svoju koriť skonzumuje. A pretože sa svorka o korisť delí alebo skôr preťahuje, nemôže si jeden vlk príliš vyberať. Medzi najobľúbenejšie časti patria vnútornosti a potom samozrejme mäso. Konzumáciou vnútorností bylinožravcov si vlk dopĺňa svoj jedálny lístok aj o rastlinnú zložku.
Najcitlivejšou zložkou barfového kŕmenia bude samozrejme mäso, alebo presnejšie krmivo živočíšneho pôvodu, pretože okrem mäsa bude obsahovať aj kosti, kožu a vnútornosti. Pokiaľ bude mäso pochádzať z jatočných zvierat porážaných pod veterinárnou kontrolou, môžeme byť pokojní. Tu sa náš pes asi nenakazí.
Väčšie nebezpečenstvo môže byť inde. Vnútornosti domácich králikov môžu obsahovať guľku veľkú ako hrášok. Je to zárodok (cysticerkus) pásomnice hráškovej (Taenia pissiformis), ktorý len čaká, až sa bude môcť usadiť v črevách psa. Vajíčka pásomnice sa potom s psím trusom dostanú na lúku, trávu dostanú králiky a cyklus sa uzavrie. Podobné je to aj v prípade oviec.
Diviak (a iné mäsožravce a všežravce) môže vo svojom mäse prenášať larvy svalovca špirálového (Trichinella spiralis). Konzumácia takého mäsa je veľmi nebezpečná a môže byť aj smrteľná. Preto by každý diviak mal byť na prítomnosť týchto parazitov vyšetrený, ako to poľovníkom ukladá i zákon. Potom je všetko v poriadku. Pokiaľ nie je vyšetrený, určite sa mu vyhnime! Zamrazenie mäsa na niekoľko dní väčšinu zárodkov parazitov zničí, proti svalovcom ale stopercentné nie je.
A potom je tu skupina psov, ktorí lovia napríklad myši alebo aj väčšie zvieratá a skôr, ako im v tom dokážete zabrániť, časť z nich skonzumujú.
Ďalšia zložka kŕmenia je rastlinná. Tu postačí bežná hygiena. A nič nepokazíte, ak ju pred kŕmením sparíte.
Aká je teda odpoveď? Je BARF bezpečný? Za podmienky, že používate kvalitné suroviny z overeného zdroje, tak ÁNO! Ale musíme mať na pamäti, že parazitmi sa pes môže nakaziť aj inde, napríklad pri bežnej prechádzke v parku. Určite nechceme, aby pes nosil parazity a už vôbec nie, aby ich nosil k nám domov! Preto je vhodné psov pravidelne odčervovať. Ochráni to nás všetkých.
Nezabúdajme teda na pravidelné odčervenie, podľa odporúčania veterinárov, aspoň každé tri mesiace!