Paw Icon
pes_stene_1

Vychovajte vzorné šteňa

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Print

Ako má výcvik vyzerať

Keď sa povie psí výcvik, každý si pod tým pojmom predstaví niečo iné. Výcvik nie je však len o drile na cvičisku – zahŕňa napríklad socializáciu, prechádzky, správnu chôdzu na vôdzke, základné povely alebo umenie zostať doma sám bez vytia a demolácie interiéru. Preto by sa výcvik nemal obmedzovať len na pár povelov (už vie „Sadni, ľahni, pac“ a je vycvičený). Dobre vychované šteňa je sebavedomé a vie sa ovládať.

Kedy je ten správny čas

S výcvikom neotáľajte. Šteňatá sú najvnímavejšie a najučenlivejšie v prvých mesiacoch života. Preto sa tiež väčšinou odporúča začať hneď, ako si psa priveziete domov – teda okolo 2. mesiaca jeho života.

Socializácia ako alfa omega

Aj ten najposlušnejší pes bez správnej socializácie v mladosti môže majiteľom spôsobovať problémy. Váš pes preto musí čo najskôr spoznávať rôzne prostredia a situácie – ruch mesta, trhy, prechádzky okolo frekventovaných ciest, rodinné oslavy, reštaurácie, … Čím skôr šteňa zoznámite s rôznymi druhmi potenciálne stresujúcich prostredí, tým lepšie bude takéto situácie zvládať po zvyšok života. A rovnako, pokiaľ ide o ďalších psov – vyhľadávajte stretnutia s rôznymi psími rasami, veľkosťami i náturami. Len tak bude váš pes bezproblémový voči ostatným psom a váš život tak nebude zbytočne obmedzený. Psiu socializáciu môžete tiež trénovať na ihriskách pre psov, pri skupinových prechádzkach alebo na cvičisku.

Základné povely pri pobyte vonku

K výcviku patrí aj učenie správneho vyprázdňovania. Pripravte sa na to, že to môže byť beh na dlhú trať, pretože to závisí od fyziológie psa aj jeho povahy. Buďte preto trpezliví a postupujte krok za krokom – najprv choďte so šteňaťom von v pravidelných intervaloch (v 2 mesiacoch po dvoch hodinách, v 3 mesiacoch po troch hodinách, a potom už len intervaly predlžujte). Psa vždy odmeňte, pokiaľ vykoná potrebu tam, kde si prajete. Ak sa stane nehoda vnútri, kárajte ho len v prípade, že ho nachytáte pri čine. Je tiež dôležité naučiť šteňa základné povely – sadni, ľahni, zostaň a najzásadnejší – „ku mne“. Zvládanie týchto povelov posilní váš vzájomný vzťah, psie sebavedomie, a hlavne môže udržať vášho psa v bezpečí.

Sám doma bez paniky

Naučte svojho psa byť doma sám. Bude sa vám to hodiť do budúcna, napríklad aj vo chvíli, keď pôjdete všetci do hotela a počas vašich raňajok bude psík sám v izbe. Tráviť čas osamote môže byť pre psíka stresujúce, a tak je dôležité ho situácii vystavovať hneď od začiatku. Najprv nechajte šteňa samotné 2 minúty a vráťte sa. Potom interval predlžujte. Kľúčové pravidlo: Zo svojho návratu nerobte udalosť, príliš psa nepodporujte vo vítaní a robte akoby nič. Psovi musíte dať najavo, že vaša neprítomnosť je bežná vec.

Takže: Nepodceňujte výcvik psa. Je to naozaj jedna z najdôležitejších vecí vo vašom spolužití. Buďte trpezliví a pokiaľ ste v koncoch, vyhľadajte odbornú pomoc – cvičiteľa psov alebo svojho veterinára. Veríme, že sa vám táto misia podarí a budete mať po boku toho najpohodovejšieho a najlepšieho priateľa – vášho nového psa.

 

 
 

Plus Rady a tipy

Scroll to Top